Wprowadzenie do kryptowalut

Czym są kryptowaluty?

Potocznie dla zwykłego zjadacza chleba można powiedzieć, że waluty wirtualne są rodzajem nowej, elektronicznej gotówki,  ryzykownym instrumentem spekulacyjnym, długoterminową inwestycją na emeryturę lub nową klasą aktyw cyfrowych o niespotykanych dotąd właściwościach. Zastosowań jest naprawdę wiele i każdy może mieć własne podejście. Rynek ten jest młody i wciąż ewoluuje w różne strony i jedno jest pewne, kryptowalut nie da się wyłączyć i zostaną z nami na długo.

Czym jest Bitcoin?

bitcoin

Bitcoin to najstarsza kryptowaluta i jednocześnie pierwsza i największa, zdecentralizowana sieć P2P tworząca globalny, cyfrowy system monetarny, umożliwiający przesył wartości poprzez internet bez potrzeby pośrednictwa zaufanych centralnych instytucji (banki, paypal etc.) Jest to pradziadek JanuszCoina, oba systemy działają na podobnych zasadach.

Czym jest Blockchain?

Blockchain, czyli łańcuch bloków to inaczej zdecentralizowana baza danych, która jest podstawą każdej kryptowaluty. Dzięki decentralizacji cała historia transakcji oraz salda poszczególnych kont zapisane są na wielu urządzeniach jednocześnie, co uniemożliwia wprowadzenie zmian w rejestrze, stanowiąc fundament bezpieczeństwa. Każdy nowy blok, dopisywany jest do obecnego łańcucha dzięki uzyskaniu konsensusu, w którym wszystkie urządzenia zgadzają się ze sobą co do zgodności ostatnich transakcji. Czas generowania nowego bloku jest różny dla poszczególnych walut wynosząc od kilku sekund w przypadku nowych projektów do 10 minut w przypadku bitcoina.

Czym są Altcoiny?

Altcoiny, czyli alternatywne kryptowaluty, powstają jako odrębne systemy monetarne bardzo często bazując na kodzie źródłowym protokołu bitcoina, nie są jednak jego integralną częścią. Altcoiny stanowią niejako naturalną ewolucję ekosystemu krytpowalut. Pozwalają na rozwój technologii w różnych kierunkach, przyciągając do siebie użytkowników na swój unikalny sposób. JanuszCoin również wpada w tę kategorię.

Pięć Filarów Kryptowaluty 

Aby określić bardziej precyzyjnie, czym jest kryptowaluta i jakie daje możliwości, można posłużyć się zagadnieniem pięciu filarów otwartego blockchaina. Jeśli dany projekt nie posiada którejś z poniższych cech, prawdopodobnie jest to blokchain prywatny, kontrolowany przez centralną instytucję i nie leży w zgodzie z pierwotnym zamysłem walut wirtualnych.

Istnieją blockchainy, które są otwarte, publiczne, pozbawione granic, neutralne i odporne na cenzurę, oraz istnieją pozostałe, które są wciskaniem kitu – Andreas Antonopoulos

  1. Otwartość – kryptowaluta która jest otwarta, z definicji jest dostępna dla wszystkich. Użytkowanie jej nie wymaga zezwoleń, weryfikacji dokumentów, tożsamości, adresu itp. Wystarczy jedynie pobrać oprogramowanie i zacząć go używać.
  2. Brak granic – tak samo jak internet który nie posiada granic, prawdziwe kryptowaluty również ich nie posiadają. Blockchain egzystuje wszędzie gdzie mamy dostęp do internetu. Przekraczając granicę państw nie przenosimy kryptowaluty, przenosimy jedynie swój „kod PIN”, który daje nam do nich dostęp.
  3. Neutralność – koncepcja ta pozwala na transfer środków z jednego konta na drugie bez możliwości przechwycenia środków czy stawiania dodatkowych pytań. Blockchain nie ocenia kont, ludzi ani powodów, jakimi kierujemy się przy wysyłaniu czy przechowywaniu pieniędzy – jest neutralny
  4. Odporność na cenzurę – oznacza, że nie ma żadnej centralnej instytucji, która mogłaby zablokować transfer środków od jednej osoby do drugiej. Pieniądze są formą komunikacji, a ich wydawanie jest ekspresją naszych zainteresowań i nie powinno być cenzurowane.
  5. Publiczność (jawność) – oznacza, że wszystkie transakcje, które odbywają się w sieci, są możliwe do zweryfikowania przez każdego. Dzięki temu każdy może stać się społecznym strażnikiem i śledzić pełną historię przepływu pieniędzy w całym systemie. Wyjątek stanowią tu otwarte blockchainy nastawione na anonimowość transakcji, w których przepływ środków jest zaszyfrowany jednakowo dla wszystkich użytkowników sieci.Weźmy więc na tapetę kilka przykładów i sprawdźmy czy wpisują się one w miano kryptowaluty.

Czy FIFA Coins są kryptowalutą? – NIE 

Zgadza się,  są to wirtualne monety i fajnie jest mieć dużo coinów w Fifie, ale jest to waluta, która ma realną wartość jedynie w grze. Nie wiemy ile monet aktualnie jest w rękach wszystkich graczy. Nie wiemy również, ile maksymalnie tych monet może powstać. Wszystko jest w rękach twórców gry, którzy mogą dowolnie emitować nowe coiny. Takie monety na wolnym rynku nigdy nie mogłyby nabrać na wartości ze względu na nieograniczoną podaż oraz bardzo ograniczone zastosowanie.

Czy  „żappsy” są kryptowalutą? – NIE

To prawda, żappsy są wirtualne, można za nie kupić hot-doga i kawę w żabce, a więc posiadają bardziej realny usecase. Jednak wciąż mamy do czynienia jedynie z punktami wydawanymi przez jedną centralną firmę, która teoretycznie jednym kliknięciem może wyzerować Twoje saldo. Nie ma możliwości wysyłki żappsów do innego użytkownika, system tak naprawdę może zostać wyłączony w każdej chwili przez właściciela sieci sklepów.

Czy PLNy są kryptowalutą? – NIE

Polski złoty jest naszą narodową walutą, płacimy nim za codzienne zakupy oraz oddajemy w podatkach. Oczywiście nie jest też kryptowalutą. O ile w przypadku gotówki można powiedzieć, że jest to otwarty dla każdego system, bo z gotówki może korzystać każdy. To jednak w formie cyfrowej (wirtualnej), czyli w formie, w której funkcjonuje faktycznie, zdecydowana większość PLNów, nie wpisuje się w żaden z 5 opisywanych wyżej filarów.  Pomijając fakt, że to bank decyduje czy otworzy nam konto, przelew do Chin czy USA będzie szedł kilka dni i kosztował krocie i może zostać zablokowany. Chyba jednak najważniejszą kwestią jest to, że podaż PLNów podobnie jak coinów w Fifie czy „żappsów” jest niczym nieograniczona i zależna od scentralizowanej instytucji.

Czy JanuszCoin jest kryptowalutą? – TAK

JanuszCoin podobnie jak bitcoin opiera się o wszystkie pięć filarów otwartych blochainów.

2 listopada 2020

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *