Świece japońskie – podstawy analizy wykresów

Świece japońskie

Jeśli dopiero zaczynasz bawić się w handel, zachęcam, abyś podczas analiz spoglądał na wykres ze świeczkami, jeśli jesteś doświadczonym graczem, napewno już to robisz. Świece same w sobie, pomijając bardziej skomplikowane formacje analizy technicznej,  dają najbardziej czytelne i trafne sygnały na rynkach kryptowalutowych.  Na większości giełd, wykres świeczkowy jest ustawiony automatycznie, jednak często na zewnętrznych stronach jak np. tradingview, mamy uproszczony wykres liniowy, z którego również można wiele wyczytać, ale jak sami się przekonacie nie wszystko.

Budowa świecy

Wykres świecowy rysuje się poprzez dodawanie kolejnych świeczek. Jeśli mamy ustawiony np. interwał 1-godzinny, to każda świeczka będzie nam się rysowała dokładnie tyle. Przez okres godziny cena może się mocno wahać. Całkowitą jej amplitudę w danym interwale wyznacza jej cień lub knot, na obrazku zaznaczony jako najniższa i najwyższa cena. Każda świeca ma na sztywno ustaloną cenę otwarcia. Na rynkach kryptowalutowych handel odbywa się w sposób ciągły , dlatego zazwyczaj nie występują tak zwane luki, a więc cena zamknięcia świeczki jest równa cenie otarcia kolejnej. O kolorze świecy, zadecyduje jej cena zamknięcia. Jeśli po godzinie będzie  ona wyższa niż cena otwarcia – świeca będzie zielona, jeśli niższa – będziemy mieli do czynienia ze świecą spadkową.

Podstawowe formacje odwrócenia trendu

Jedną z najbardziej powszechnych formacji odwrócenia trendu jest świeca o długim korpusie, która pokrywa w całości lub znaczącej większości korpus poprzedniej świecy. Istnieje wiele określeń opisujących dokładnie dane formacje, jednak zasada jest ta sama. Jeśli na końcu długiego ruchu wzrostowego lub spadkowego wystąpiła długa świeca znosząca, istnieje spore prawdopodobieństwo odwrócenia trendu lub przynajmniej korekty.

Kolejną grupą świec które zwiastują odwrócenia trendu, są świece z długim knotem. Znów, zwłaszcza te, które występują na końcu dłuższego ruchu, z dala od ostatnich dołków lub szczytów, stanowią silniejszy sygnał. Przykładami takich świec są np. „młot” i „spadająca gwiazda”. Długi cień świadczy tu o wystąpieniu wzmożonego popytu bądź wyprzedaży i cena zwyczajnie chce wrócić do wcześniejszych poziomów.

Kilka przykładów występowania wyżej wymienionych świec na rynku bitcoina.

Wpis ten jest jedynie wprowadzeniem do świeczek japońskich, istnieje znacznie więcej dokładnie opisanych formacji, powyższe są jednak najbardziej podstawowe i powszechne. Artykuł nie stanowi też porady inwestycyjnej, ma jedynie charakter informacyjny i wprowadzający do tematu.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *