Skąd się bierze wartość walut wirtualnych?

wartosc bitcoina

Czy zdarzyło Ci się kiedyś usłyszeć podobne stwierdzenie; „Bitkojny? Przecież to jest wirtualne! Tego nimo synek, nawet nie próbuj tego kupywać!”  Ludzie często reagują sceptycznie na coś co aspiruje do bycia walutą, a jednak nie można tego zobaczyć czy dotknąć. Kryptowaluty mają jeszcze dość długą drogę aby stać się powszechnie używane i akceptowalne, czyli momentu gdzie nie będziemy się zastanawiać ile warty jest 1 bitcoin , tak jak 1 zł to dla nas po prostu 1 zł. Nim to nastąpi, a kryptowaluty wyprą całkowicie i na zawsze waluty tradycyjne, posiadają one głównie wartość spekulacyjną.

Wartość spekulacyjna

To hasło często pojawia się w dywagacjach na temat wyceny projektów kryptowalutowych. Z całą pewnością jest to rynek gdzie bardzo dużą role odgrywa spekulacja, o czym świadczyć mogą niekiedy ogromne wahanie ceny poszczególnych monet. Wartość spekulacyjna nie jest jednak domeną wyłącznie walut wirtualnych. Praktycznie na każdym rynku jak forex, kruszce czy spółki giełdowe ludzie spekulują na temat ceny danego aktywa starając się przechytrzyć rynek.  Tak naprawdę wystawiając nawet passata na giełdę, w pewnym stopniu spekulujemy na temat jego właściwej wartości rynkowej. Otrzymamy za niego, dokładnie tyle ile ktoś będzie w stanie zapłacić, dokładnie tak samo jest ze sprzedażą kryptowalut. W tym drugim przypadku, ciężej jest  jednak precyzyjnie określić czy cena po której dokonaliśmy sprzedaży jest korzystna i nie wzrośnie jutro np o 50%. Wszystko odbywa się na zasadach wolnego rynku, popytu i podaży.

Co wpływa na cenę kryptowaluty?

Liczba użytkowników – każdy projekt kryptowalutowy posiada swoją społeczność. Zasada jest prosta, im większa społeczność tym większy jest popyt na monety, natomiast wzmożony popyt przekłada się pozytywnie na cenę. Dobrym przykładem jest Dogecoin, kryptowaluta stworzona na cześć „pieseła” znanego całym świecie bohatera memów. Od strony technologicznej nie przedstawia niczego nadzwyczajnego jednak duża liczba użytkowników wciąż plasuje ten projekt bardzo wysoko w rankingach całkowitej kapitalizacji rynkowej.

Realne zastosowania  – obecnie chyba najważniejszym zastosowaniem kryptowalut jest po prostu traktowanie ich jako aktywo inwestycyjne. Choć miejsc gdzie można płacić nimi za realne produkty i usługi z roku na rok przybywa, wciąż nie możemy mówić o ich powszechnej akceptacji. Bitcoin jako najpopularniejsza kryptowaluta jest niekwestionowanym liderem jeżeli chodzi o ilość miejsc gdzie można nim zapłacić. Niewątpliwie ta popularność przekłada się również na jego wycenę.

Nastroje na rynkach – wycena poszczególnych coinów, w dużej mierze zależna jest od tego czy w danym momencie mamy do czynienia z hossą czy bessą na rynku. Rynek kryptowalut jest młody i stosunkowo płytki, co w połączeniu z ogromnym potencjałem technologicznym prowadzi do powstawania tzw baniek spekulacyjnych. Kiedy cena zaczyna rosnąć, chęć zarobku przyciąga coraz więcej nowych inwestorów z nowym kapitałem, powodując dalsze wzrosty cen. Emocje wywołane takimi gwałtownymi ruchami powodują kolejne wzrosty i ogólną euforię która prowadzi do nowych szczytów i finalnego przewartościowania aktyw. Niestety po takich wzrostach zawsze przychodzą równie nagłe spadki, a więc pamiętajmy aby nie kupować w euforii pod wpływem emocji gdyż wtedy ponosimy największe ryzyko.

Potencjał rozwoju i dalszej adopcji – na ten aspekt składa się kilka czynników, które pozwalają inwestorom pozytywnie spekulować na temat wzrostów wartości danego coina. Niezwykle istotny jest tutaj sprawny zespół prowadzący projekt, a więc deweloperzy którzy rozwijają kod źródłowy, tworząc zarazem infrastrukturę dla danego coina. Prężnie działający zespół nawiązuje również partnerstwa z innymi podmiotami z branży blockchain, a także z poza niej nakreślając tym samym kierunek rozwoju projektu i drogę dotarcia do nowych odbiorców. Zazwyczaj potrzebne są do tego niemałe środki finansowe, jeżeli planujemy zainwestować długoterminowo w daną kryptowalutę, warto sprawdzić czy zespół ma zabezpieczone finansowanie na kolejne lata rozwoju.

Podsumowując, wartość kryptowaluty jest dokładnie taka na ile wycenia ją rynek, a wycenia ją między innymi na podstawie powyższych kryteriów, dlatego warto czasem zainteresować się nieco bardziej projektem, zanim włożymy w niego własne pieniądze „bo akurat rośnie”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *