Kupuj tanio sprzedawaj drogo!

W przypadku kryptowalut moment wejścia i wyjścia z rynku jest bardzo istotny. Ze względu na jego płytkość ich wahania często sięgają nawet kilkudziesięciu procent dziennie, dając okazję do spekulacji i manipulacji cenowych. Szczególnie w skali długoterminowej, wyraźne są cykle,  gdzie pojawiają się nagłe gwałtowne wzrosty, którym towarzyszy wszechobecna euforia i szum medialny. Rynkiem kierują głównie emocje, więc ów euforia ściąga na giełdy kryptowalut wielu nowych, niedoświadczonych inwestorów na samym szczycie bańki spekulacyjnej. Z tego powodu, większość nowych użytkowników ponosi największe ryzyko. Niestety nagłe wzrosty kończą się równie nagłymi spadkami przewartościowanych monet, z czasem szum medialny zanika, kapitał powoli odpływa, inwestorzy często w panice sprzedają ze stratą, a ceny osiągają nowe minima. Niestety wówczas nowych inwestorów jest znacznie mniej, a to właśnie ten moment jest z punktu widzenia ryzyka oraz okazji inwestycyjnej najlepszym momentem do wejścia.

Schemat cyklu rynkowego

Na powyższym obrazku możemy zaobserwować emocje, jakie towarzyszą kolejnym fazom cyklu rynkowego. Dokładnie ten sam wzór możemy zauważyć przyglądając się wykresowi wartości bitcoina.

A więc wiemy już, że cena kryptowaluty zmienia się cyklicznie. W przypadku bitcoina oraz większości topowych kryptowalut, z każdym kolejnym cyklem cena wędruje znacznie wyżej niż poprzednio, natomiast nigdy nie spada poniżej swoich wcześniejszych minimów. Najważniejszą zasadą każdego inwestora jest „kupuj tanio, sprzedawaj drogo” niestety często emocje podpowiadają nam zupełnie co innego. Kupujemy kiedy cena pnie się ostro w górę, i sprzedajemy w panice na spadkach w obawie przed utratą wszystkiego.

Jak w przypadku każdej inwestycji musimy starać się minimalizować ryzyko. Kupując kryptowalutę, która właśnie ostro poszła do góry, faktycznie mamy szanse błyskawicznie zrobić nawet kilkadziesiąt procent zysku. Z drugiej jednak strony możemy równie łatwo stracić te kilkadziesiąt procent. Oczywiście istnieją dziesiątki strategii i podejść do inwestycji, zawsze jednak zakupy w okolicy starych dołków niosą ze sobą niższe ryzyko inwestycyjne a niżeli zakupy znacznie powyżej ostatnich szczytów. Jeszcze dosadniej obrazuje to uproszczony schemat cyklu rynkowego.

Podsumowując, kupuj tanio, sprzedaj drogo:) Jeżeli nie chcesz ponosić ryzyka inwestycyjnego możesz wziąć udział w naszej darmowej dystrybucji januszy, dzięki temu nauczysz się korzystać z kryptowalut w praktyce. Wpis nie ma charakteru porady inwestycyjnej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *