Jak zacząć przygodę z kryptowalutami

Większość osób obawia się inwestycji w kryptowaluty, bo wydaje im się to być jak jakaś „czarna magia” niemożliwa do ogarnięcia umysłem. Sęk w tym, że ta sama większość ludzi nie rozumie również, jak działa system bankowy, protokół http, dzięki któremu przeglądają witryny internetowe czy też, dlaczego żarówka świeci. Aby używać kryptowalut, nie trzeba znać dokładnie mechanizmów ich działania.  Należy jednak znać pewne podstawy.

Jeśli zdecydujemy się, że chcemy zainwestować, musimy oczywiście gdzieś dokonać zakupu wybranego coina. Istnieje kilka opcji na zakup kryptowalut:

Zakup na giełdzie krypto – giełdy to nic innego jak strony internetowe, które łączą oferty kupna i sprzedaży, wystawiane przez użytkowników. Jeśli chcemy kupić np. bitcoina, rejestrujemy się, weryfikujemy swoją tożsamość, zasilamy konto kartą lub przelewem i wystawiamy ofertę kupna. Jeśli nasza oferta pokrywa się z istniejącymi ofertami sprzedaży, w tym momencie na naszym giełdowym portfelu pojawi się odpowiedni balans w BTC. Teraz w zależności od tego co planujemy, możemy od razu wystawić ofertę sprzedaży po wyższej cenie i czekać aż cena tam podąży. Możemy także wypłacić BTC na zewnętrzny portfel, co uważane jest za najbezpieczniejszą praktykę długoterminowego przechowywania monet. Niepisaną zasadą jest, że jeśli nie gramy aktywnie na giełdzie, powinniśmy przechowywać monety na własnym portfelu. Natomiast trzymając środki na giełdzie, obdarzamy ją zaufaniem, że nikt jej nie okradnie czy też w inny sposób nie utraci ona naszych monet. Przykłady sprawdzonych giełd popularnych w Polsce to BitBay, BinanceCoinDeal, czy Coinquista.

Zakup w kantorze online – kantory to strony, na których dokonamy zakupu błyskawicznie, bo nawet w kilka minut. Przy mniejszych kwotach często nie jest konieczna weryfikacja tożsamości (KYC), co ułatwia zakupy. W kantorze najczęściej od razu zostaniemy poproszeni o podanie własnego adresu portfela, na który trafi zakupiona kryptowaluta. Kantory nie przechowują naszych środków.  Minusem kantorów jest niewątpliwie wyższa cena zakupu, ze względu na dodatkową prowizję. Popularne kantory to np. BitCan4coins, lub kantorbitcoin.pl

Zakup w bitomacie – Jeśli mieszkamy w dużym mieście i interesują nas niewielkie kwoty do 4000 zł to możemy bardzo łatwo zakupić krypto w bitomatach. Sam zakup najczęściej nie trwa dłużej niż wizyta w tradycyjnym bankomacie. Plusem zakupów w bitomacie jest brak weryfikacji tożsamości, do zakupu wystarczy e-mail i ewentualnie numer telefonu. Prowizja jest podobna lub nieco wyższa niż w przypadku kantorów online. Informacje gdzie znajduje się najbliższy bitomat znajdziesz na stronie kantoru Flying Atom

A więc jeśli dokonaliśmy już zakupu kryptowaluty potrzebujemy teraz adres portfela. O rodzajach portfeli można napisać osobny artykuł, generalnie jest to zazwyczaj oprogramowanie komputerowe lub aplikacja mobilna, na której można przechowywać jedną lub wiele kryptowalut jednocześnie.  Adres jest zwyczajnie odpowiednikiem naszego numeru konta bankowego, na którym przechowujemy swoje środki. Zazwyczaj jest to ciąg liczb i liter, przykładowo:

3FZbgi29cpjq2GjdwV8eyHuJJnkLtktZc5

Skoro mamy już adres, musi być on w pewien sposób zabezpieczony, aby jedynie właściciel środków mógł dokonywać transakcji.  Swego rodzaju dowód, że to my jesteśmy właścicielami środków zapisanych na adresie portfela, nazywamy kluczem prywatnym.  W uproszczeniu można powiedzieć, że jest to rodzaj hasła do naszego adresu. Klucz prywatny może występować w różnych formatach, w przypadku bitcoina jest to ciąg liczb i liter  np.:

E9873D79C6D87DC0FB6A5778633389_SAMPLE_PRIVATE_KEY_DO_NOT_IMPORT_F4453213303DA61F20BD67FC233AA33262

W ostatnim czasie częściej zakodowany pod postacią frazy złożonej z kilkunastu słów, która jest w stanie wygenerować unikalny klucz prywatny, przykładowo:

witch collapse practice feed shame open despair creek road again ice least

PAMIĘTAJ! Klucza prywatnego nie należy nigdy ujawniać osobom trzecim, gdyż równoznaczne jest to z przekazaniem dostępu do swojego portfela.

Podsumowując, wejście w rynek kryptowalut jest z pewnością znacznie prostsze, niż może się wydawać na pierwszy rzut oka. Jeśli jednak nie chcesz ryzykować własnych pieniędzy weź udział w naszym Airdropie i otrzymaj swoje JanuszCoiny za darmo!

12 listopada 2020

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *