Budżet? Głosowanie? Jak działa DAO w JanuszCoinie

 

Aby lepiej zrozumieć czym jest budżet w JanuszCoinie, przyjrzyjmy się najpierw, skąd bierze się budżet w większości demokratycznych krajów takich jak Polska.

 

Aby państwo posiadało środki na dalszy rozwój infrastruktury, edukację, obronność, zapewnienie bezpieczeństwa i opieki medycznej obywatelom, co roku przez rząd uchwalany jest budżet. Oprócz tych najpotrzebniejszych rzeczy, miliony jak nie miliardy złotych zostaną wydane między innymi na dotowanie nierentownych branż, aby sztucznie utrzymać miejsca pracy, na programy socjalne, czy wypłaty dla armii urzędników. Skąd na to wszystko pieniądze? Oczywiście z kieszeni podatnika… Nietrudno stwierdzić, że system ten jest daleki od ideału. Posłowie decydujący o budżecie, dysponując nim, oprócz podejmowania słusznych decyzji, biorą pod uwagę, co będzie najlepsze dla nich samych i zapewni im kolejny sukces wyborczy. Innymi słowy, kupują sobie głosy wyborców, czy to poprzez program socjalny, czy to poprzez podwyżki pensji dla określonej grupy pracowników budżetówki. Dobro państwa jako przedsiębiorstwa, czyli dobro gospodarki,  czy dobro obywateli ogółem, często leży na dalszym planie. Na budżet państwa składa się to, co rząd zabierze obywatelom w postaci podatków, plus to jak bardzo się zapożyczy.

 

Skąd się bierze budżet w JanuszCoinie?

Jeżeli wiesz co nieco kryptowalutach to wiesz, że się je „kopie” a więc generuje nowe jednostki. W dużym uproszczeniu można by powiedzieć, że nowo generowane monety stanowią budżet danego projektu, który w tradycyjnym modelu, jaki mamy np. w bitcoinie, w 100% trafia do górników. Nie ma tu jednak miejsca na podejmowanie decyzji, cała kasa przeznaczana jest tak naprawdę jedynie na wzmocnienie sieci.

W JanuszCoinie nowo generowane janusze nie trafiają wyłącznie do walidatorów nowo generowanych bloków. Jedna trzecia januszy trafia do specjalnej puli, która stanowi budżet na dalszy rozwój projketu. Każdego miesiąca jego kształt wyłaniany jest przez społeczność. Z jednej strony każdy użytkownik może napisać swoją propozycję budżetową, w której umieści informacje, w jaki sposób przyczyni się do rozwoju projektu, oraz jakiego wynagrodzenia oczekuje w zamian. Z drugiej strony zaś, posiadacze istniejących JanuszCoinów swoimi głosami decydują, które propozycje zostaną zaakceptowane i opłacone przez blockchain. Każdy użytkownik posiadający przynajmniej 5000 januszy może oddawać głosy nad budżetem. W tym celu konieczne jest posiadanie tzw. masternoda, który nadaje uprawnienia do głosowania. Instrukcję jak postawić masternoda znajdziesz w naszej sekcji z tutorialami. W naszej Januszowej ekonomii masternody nazywamy też stołkami.

DAO, czyli Zdecentralizowana Autonomiczna Organizacja

Decentralised Autonomous Organisation – właśnie to kryje się pod tajemniczym hasłem DAO, znanym dobrze w branży blockchain. Właśnie na strukturze DAO opiera się mechanizm zarządzania budżetem JanuszCoina. Ale czym różni się DAO od tradycyjnych organizacji i jakie niesie ze sobą korzyści? Po pierwsze DAO nie posiada swojej centralnej siedziby ani scentralizowanego zarządu, a więc nie jest zarejestrowane w żadnej jurysdykcji. Użytkownicy z całego świata mogą w aktywnie decydować o rozdzielaniu środków budżetowych, czy też się o nie ubiegać i nie potrzebują do tego niczyjego zezwolenia. Przyrównując ten system do  wspomnianej wcześniej demokracji w aparacie państwowym, posiadacze stołków oddając swoje głosy na poszczególne propozycje, nie robią tego „jak wódz nakazał”. Nikt nie musi martwić się o swój stołek, gdyż dopóki posiada monety, pozostanie na stołku. Każdy głosuje na te propozycje, które uważa, że przyniosą największą wartość dla organizacji. Jeśli faktycznie przyniosą, tym większa będzie wartość każdego stołka. 

 

Co daje nam budżet?

Przede wszystkim projekty, które nie posiadają ciągłego strumienia pieniędzy przeznaczonego na rozwój, są w znacznie trudniejszej sytuacji. Często ich rozwój kończy się wraz z wydaniem ostatnich pieniędzy z ICO, czyli przedsprzedaży monet. W JanuszCoinie odwróciliśmy ten schemat. Nie zbieraliśmy pieniędzy na początku powstania projektu, chcemy aby rozwijał się on organicznie, a wraz ze wzrostem jego popularności liczymy, że wartość januszy wzrośnie. Większa wartość monet oznacza większy budżet na rozwój, a większy budżet powinien przekładać się na dalszy wzrost popularności… Budżet nadaje incentywę finansową nie tylko dla użytkowników, którzy chcą kopać kryptowalutę i tym samym wzmacniać sieć. Budżet pozwala wynagradzać użytkowników za działania w sferach budowania szerszej infrastruktury dla projektu, aplikacji, wtyczek, bramek płatności itp. Pozwala ubiegać się o dotacje sklepom, które zdecydują się akceptować janusze. Pozwala nawet wyjść z reklamą i promocją na ulicę jeśli tylko społeczność zadecyduje, że to dobry pomysł. Wreszcie budżet, może również cześciowo zostać przeznaczony na cele charytatywne.  Jeśli sam masz jakiś ciekawy pomysł na promocje janusza i chciałbyś zgarnąć trochę monet, napisz na naszym forum i sprawdź co ludzie o tym myślą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *